Süspansiyon Körük Değişimi

Süspansiyon Körük Değişimi, araçların havalı süspansiyon sistemlerinde bulunan ve aracın yüksekliğini, konforunu ve yol tutuşunu sağlayan kauçuk parçaların değiştirilmesi işlemidir. Süspansiyon Körük Değişimi, süspansiyon körüklerinin aşınma, yırtılma, delinme veya patlama gibi arızalarını gidermek için yapılır. Süspansiyon Körük Değişimi, aracın güvenliği ve performansı için önemlidir.

Süspansiyon körüğü değişimi, araçların bakım ve onarımı söz konusu olduğunda çok önemli bir süreçtir. Bu işlem, süspansiyon sistemini sürüş sırasında meydana gelen herhangi bir titreşim veya şoktan korumak için kullanılan kauçuk körüklerin değiştirilmesini içerir. Tam olarak aynı boyut, şekil ve tipte körükle değiştirilmeleri gerektiğinden, bu körükleri değiştirmek zor bir iş olabilir. Neyse ki, uygun bakım ile bu körükler büyük bir sorun olmadan değiştirilebilir. Ayrıca, bu görev için profesyonel hizmetlerden yararlanarak, süspansiyon sistemlerinin sorunsuz çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Süspansiyon Körük Değişimi nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir, hangi araçlarda süspansiyon körüğü bulunur gibi soruların cevaplarını aşağıdaki yazısında bulabilirsiniz.

Süspansiyon Körük Değişimi Nasıl Yapılır?


Süspansiyon Körük Değişimi yapmak için öncelikle aracın altına girmek ve süspansiyon körüklerinin durumunu kontrol etmek gerekir. Süspansiyon körüklerinin sızdırma, şişme, küçülme veya patlama gibi belirtileri olup olmadığına bakmak lazım. Eğer süspansiyon körüğünde bir arıza varsa, o körüğü değiştirmek gerekir. Süspansiyon körüğünü değiştirmek için şu adımları izlemek gerekir:

 1. Aracı düz bir zeminde park edin ve lastik basınçlarını kontrol edin.
 2. Aracı güvenli bir şekilde kaldırın ve destekleyin.
 3. Havalı süspansiyon sistemini boşaltın ve hava hortumlarını sökün.
 4. Süspansiyon körüğünün bağlantı noktalarını gevşetin ve körüğü çıkarın.
 5. Yeni süspansiyon körüğünü yerine takın ve bağlantı noktalarını sıkın.
 6. Hava hortumlarını yeniden bağlayın ve havalı süspansiyon sistemini doldurun.
 7. Aracı indirin ve test sürüşü yaparak süspansiyon körüklerinin çalışmasını kontrol edin.
Süspansiyon Körük Değişimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar:

 1. Süspansiyon Körük Değişimi yapmadan önce aracın bakım kitapçığını inceleyin ve üreticinin tavsiyelerine uyun.
 2. Süspansiyon Körük Değişimi yaparken uygun alet ve malzemelerin kullanılmasına dikkat edin.
 3. Süspansiyon Körük Değişimi yaparken orijinal veya kaliteli yedek parçalar tercih edin.
 4. Süspansiyon Körük Değişimi yaparken aracın yere eşit oturmasına ve süspansiyon körüklerinin simetrik olmasına dikkat edin.
 5. Süspansiyon Körük Değişimi yaptıktan sonra aracın yüksekliğini ayarlayın ve hava kaçağı olup olmadığını kontrol edin.